Bzowa_foto_1

Mieszkaniowe

Bzowa (ulica) - Domy jednorodzinne

Inwestor

Monika i Tomasz Kłodowscy

Bzowa 18

Bzowa 18 to kolejna próba zastosowania sprawdzonych rozwiązań funkcjonalnych w nowej szacie elewacyjnej oraz bryłowej. Para inwestorów, można powiedzieć, kontynuuje nurt związany z projektem na Bzowej 16 ( kolejny projekt o nowym rozkładzie funkcjonalnym opartym na doświadczeniach zdobytych przy realizacji i użytkowaniu  Bzowej 17). Podstawą koncepcji, punktem wyjścia, były plany budynku zrealizowanego na Bzowej 16. Rzuty poddano drobnym korektom, zmieniono elewacje oraz bryłę budynku. Finalnie budynek zmienił również swój charakter. Pozostały jednak sprawdzone rozwiązania funkcjonalne.

Projekty dla Państwa Kłodowskich okazały się ciekawym doświadczeniem. Kolejne projekty wynikały z poprzednich i były wzbogacane o doświadczania zdobyte podczas  realizacji i użytkowania wybudowanych budynków.

Bzowa 17

Budynek został zaprojektowany jako trzykondygnacyjny z płaskimi dachami. Wysokość pełnej bryły, do poziomu najwyższej attyki wynosi 9,96 m. Budynek nie jest podpiwniczony.

Architektura budynku inspirowana jest nurtem modernistycznym lat 30-tych. Widoczne jest to w zestawieniu prostopadłościennych „kostek” budynku, podziałach okien, oszczędności zastosowanego detalu - inspirowanego architekturą tzw. „okrętową” (balustrady, relingi, wyloty przewodów spalinowych i wentylacyjnych, drabinka na dach, tarasy pokryte deskowaniem – niczym pokłady okrętów ). Starano się zachować „ genius loci ” – zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Wykonano tzw. „ białą kartę ”, aby pozostał ślad po idącym do rozbiórki domu modernistycznym z lat 30-tych. Budynek posiadał trzy kondygnacje naziemne, wykończone szarą cegłą. Rozbiórki dokonano ze względu na zły stan techniczny budynku.

Parter budynku został pomyślany jako jednoprzestrzenny. Na tego typu rozwiązanie pozwoliła zastosowana konstrukcja ( wylewane stropy ). Dają one większą swobodę przy rozmieszczaniu podpór. Parter z pokojem dziennym, kuchnią i mniejszą jadalnią ma za zadanie skupiać życie rodziny. Salon z kominkiem i większa jadalnia pełnią funkcje reprezentacyjne. Na pierwszym piętrze znajdują się sypialnie z zespołami łazienek i garderób. Drugie piętro przeznaczone jest na pokój gościnny z garderobami i łazienką. Od zachodu zaprojektowano dwa tarasy pokryte deskowaniem. Nad dachem pokoju dziennego przewidziano roślinność ekstensywną wg. szczegółowego rozwiązania detalu i przekroju.

 Bzowa 22

Budynek został zaprojektowany jako trzykondygnacyjny z płaskimi dachami. Wysokość pełnej bryły, do poziomu najwyższej attyki wynosi 10,10 m. Budynek nie jest podpiwniczony.

Jako kolejna realizacja pary inwestorów, można powiedzieć, kontynuuje nurt związany z projektem na Bzowej 17. Podstawą koncepcji, punktem wyjścia, były plany budynku zrealizowanego na Bzowej 17. Rzuty poddano drobnym korektom, zmieniono elewacje oraz bryłę budynku. Finalnie budynek zmienił również swój charakter. Pozostały jednak sprawdzone rozwiązania funkcjonalne.

Architektura budynku nawiązuje w swym wyrazie do architektury modernizmu, opiera się na rozwiązaniach charakterystycznych dla nurtu określanego mianem minimalizm. Jako wartość nadrzędną potraktowano funkcję budynku i jej też podporządkowano bryłę. Elewacje mają skromną, oszczędną formę przy jednocześnie silnym wyrazie bryłowym.

Parter budynku został pomyślany jako jednoprzestrzenny. Na tego typu rozwiązanie pozwoliła zastosowana konstrukcja ( wylewane stropy ). Dają one większą swobodę przy rozmieszczaniu podpór. Parter z pokojem dziennym, kuchnią i mniejszą jadalnią ma za zadanie skupiać życie rodziny. Salon z kominkiem i większa jadalnia pełnią funkcje reprezentacyjne. Na pierwszym piętrze znajdują się sypialnie z zespołami łazienek i garderób. Drugie piętro przeznaczone jest na pokój gościnny z garderobami i łazienką. Od wschodu zaprojektowano dwa tarasy pokryte deskowaniem. Nad dachem pokoju dziennego oraz na fragmencie stropu nad pierwszą kondygnacją przewidziano nawierzchnie żwirowe.