PPR-KRO_wizualizacja_3

Mieszkaniowe

Port II (Port Praski) - ul. Okrzei

Inwestor

Port Praski

Port II to kwartał zabudowy mieszkaniowo – usługowej położony na terenie Portu Praskiego w samym sercu Starej Pragi w Warszawie. Charakter zabudowy Pragi, w której przeważa zabudowa historyczna, oraz ekspozycja działki od strony Wybrzaża Szczecińskiego stanowiły główny punkt rozważań architektoniczno-urbanistycznych dla projektu. Główną ideą było wytworzenie zabudowy o przyjaznej miejskiej skali oraz uniknięcie „osiedlowego” charakteru budynków.

Przedmiotowy kwartał został podzielony na szereg odcinków stanowiących odrębne „kamienice”. Każda z nich była zróżnicowana pod względem wysokości, materiałów elewacyjnych i wyrazu architektonicznego. Dzięki temu duży kwartał zabudowy udało się sprowadzić do ludzkiej, miejskiej skali tworząc wartościową różnorodność zabudowy.

Bramy to element charakterystyczny dla historycznej zabudowy Pragi. Inspirując się nimi w Porcie II zaproponowano współczesną wizję praskiej bramy. Wykończona drewnem prowadzi szerokimi schodami na wyniesiony wewnętrzny dziedziniec.

Każda kamienica posiada swój indywidualny charakter i niezależny układ funkcjonalny z własną klatką schodową oraz wejściem bezpośrednio od strony ulicy. Przy projektowaniu architektury postawiono na współczesne formy wyrazu w połączeniu z tradycyjnymi materiałami takimi jak cegła czy piaskowiec.

Elewacje w sposób współczesny nawiązują do praskich kamienic. Posiadają wiele nowoczesnych form w postaci dużych przeszkleń, szklanych portfenetrów oraz nowych rozwiązań technicznych. Kamienice od strony Pomnika Kościuszkowskiego posiadają spokojniejsze, bardziej klasyczne elewacje definiując domknięcie placu pomnika. Kamienice od strony ulicy Okrzei są bardziej odważne i nowoczesne w swoim wyrazie. Tradycyjne materiały elewacyjne współgrają z nowoczesnymi elementami architektonicznymi takimi jak duże tafle szkła, szklane balustrady, stalowe detale.