Projekty / Biurowe

Praga 306
Zobacz dokładną lokalizację obiektu
Pobierz kartę projektu w wersji PDF

Opis projektu

Nazwa: Praga 306

Zakres: Remont i przebudowa

Lokalizacja: ul. Grochowska 306/308, Warszawa.

Inwestor: White Star 2 Sp. z o.o.

Autorzy: APA Wojciechowski: Szymon Wojciechowski, Michał Sadowski, Jakub Stankiewicz, Agnieszka Konopka

Projekt konstrukcji: SDŻ Projekt

Projekt instalacji: INTEC Projekt Sp. z o.o. ;  POL-CON Consulting Sp. z o.o. ; Buro Happold Polska Sp. z o.o.

Powierzchnia użytkowa: ok. 10 000m2

Maksymalna wysokość: 28m

Data realizacji: 2016-2018

Opis:

Od 1911 r. grunt przy ul. Kamionkowskiej przeszedł w posiadanie Zakładów Elektrotechnicznych Bracia Borkowscy, jednej z najbardziej znanych polskich firm działających przed II Wojną Światową m.in. w dziedzinie oświetlenia. Po 10 latach firma nawiązała współpracę z holenderską firmą Philips i stała się ich przedstawicielem w Polsce. Od tego czasu na działce zaczęło pojawiać się coraz więcej zabudowań fabrycznych wyposażonych w nowoczesne sprzęty i będącymi miejscem pracy dla kadry utalentowanych inżynierów.

Z przed wojny pochodzi tylko kilka fragmentów istniejącego dziś kwartału. Pomimo to, powstające z biegiem lat nowe struktury dopełniły bardzo naturalnie całe założenie tworząc odcięty od otaczających ulic wewnętrzny dziedziniec.

Prawie wszystkie sekcje obiekty przy ul. Grochowskiej 306/308 objęte są ochroną konserwatorską, co na etapie projektowania i doboru rozwiązań miało dość duże znaczenie. Pomimo, że budynki składające się na kwartał w większości są budynkami pofabrycznymi, na elewacjach dostrzec można wiele detali w postaci ryzalitów, ozdobnych ceglanych pasów,  flankowań okiennych i gzymsów. W trosce o zachowanie tych niezwykle ważnych elementów stanowiących o wartości historycznej obiektu, konserwator zabytków nie wyraża zgody na zewnętrzne ocieplanie budynków, które mogłoby spowodować zmianę proporcji bryły budynków i utratę oryginalnych detali, a przez to również niechciane ,,spłaszczenie” elewacji.

Projekty

więcej »